ВИРОБНИЧИЙ ПРОЦЕС


Виробнича структура підприємства обумовлена технологічними вимогами до приймання, сушки, очищення, зберігання та переробки насіння соняшнику, ріпаку та сої в олію і шрот, які є основною готовою продукцією. На підприємстві впроваджена і постійно вдосконалюється система управління якістю та безпекою харчових продуктів, відповідно до стандартів ДСТУ ISO 22000.

2 500
тн/добу

Потужність по прийманню сировини
100 000 м³

Одночасний обсяг зберігання елеватора
330 000
тн/рік

Потужність виробництва з переробки насіння соняшнику

750

тн/добу

Потужність з приймання сировини залізничним транспортом

2 500

тн/добу

Потужність із приймання сировини автотранспортом


100 000 м³

Одночасний обсяг зберігання сировини

330 000

тн/рік

Мощность производства по переработке семян подсолнечника

Основні виробничі підрозділи підприємства включають:
  • цех сировини (приймання, сушіння, очищення та зберігання сировини);
  • Олійно-екстракційне виробництво в складі: шеретувально – віяльного віділення, олійно прессової дільниці, відділення фільтрації, цеху екстракції, відділень гідратації і грануляції лушпиння і шроту;
  • цех готової продукції (зберігання і відвантаження, ж / д логістика);
  • лабораторія (вимірювальне та сировинне відділення);
  • інженерні служби: парокотельний цех і електродільниця, механічна майстерня, транспортна дільниця.

1-Й ЕТАП
Приймання сировини
Потужність по прийманню сировини становить до 2500 тонн на добу.
Відбір проб насіння здійснюється за допомогою автоматичного пробовідбірника на монорейці COBRA 4012 Стандарт (виробництво - Франція).
Заводська атестована лабораторія проводить аналіз кожної партії сировини, що поставляється (соняшнику, сої, ріпаку) на відповідність якісним характеристикам за змістом сміттєвої домішки, вологості, олійності, і іншими показниками згідно з нормативними документами.
Зважування прийнятої сировини проводиться на двох автомобільних вагових (80 і 60 тонн).
До складу цеху сировини входить зерноочисний і зерносушильний комплекс. Зерносушарка обладнана теплогенератором, який працює на лушпинні соняшнику.
Прийнята сировина сушиться до планових показників (не більше 8% вологості) і очищається від сміттєвої домішки (не більше 3%), після чого сировина надходить на зберігання.
Вивантаження проводиться на гідравлічному Автомобілерозвантажувачі або автосамосвалами, на 4-х точках вивантаження.
2-Й ЕТАП
Зберігання сировини
На Комбінаті знаходиться Елеватор - витратні сховища силосного типу - 4 металевих силоси загальним обсягом зберігання - 100 тис. м³.
Одночасний обсяг зберігання - 40 000 тон насіння соняшнику, або 75 000 тон насіння сої, або 65 000 тон насіння ріпаку.
3-Й ЭТАП
Переробка - олійно-екстракційне виробництво
Підготовка насіння соняшнику.
Для переробки, насіння соняшнику в безперервному потоці надходить в шеретувально віяльне відділення олійно-екстракційного виробництва, де насіння відповідним чином готуються перед віджимом олії.
Спочатку, на сепараторі проводиться очищення насіння від сміттєвої домішки до заданих параметрів, потім насіння в потоці зважується та передається на насіннєрушалні машини для відокремлення лушпиння від ядра.
Обрушене насіння в безперервному потоці надходять на насіннєвіяльні машини, де лушпиння відділяється від загального потоку сировини і по транспортним елементам передається в котельню заводу для виробництва пари, що використовується при переробці насіння, а залишок лушпиння - на гранулювання.

Виробництво пресової олії.
Очищене ядро насіння соняшнику (або насіння ріпаку, або сої) передається для подрібнення на вальцеві верстати в олійно пресову дільницю.
Подрібнене ядро надходить на волого теплову обробку, після якої проводиться перший віджим олії.
Волого теплова обробка відбувається в жаровнях і забезпечує полегшення віджиму олії на масло-пресах.
На виході з пресів отримують:
1) пресову олію, яка направляється на очищення до відділення фільтрації,
2) макуха, який надходить в цех екстракції.
Екстрагування макухи і отримання екстракційної олії.
Макуха при виході з преса містить олію в кількості 16 - 21%. Віджим олії з макухи проводиться в екстракційному відділенні методом екстрагування, тобто шляхом обробки макухи гексановим розчинником в екстракторі. З екстрактора виходять проміжні продукти - шрот не тостований і місцелла. Ці продукти містять розчинник, який необхідно видалити. Для цього, місцелла подається на дистиляційну установку, де здійснюється дистиляція - видалення з олії розчинника. Шрот надходить в тостер, де проводиться відгін розчинника.
На цьому етапі виробляються:
- екстракційна олія, яка направляється на очистку до відділення гідратації.
- негранульований тостований шрот, який надходить до відділення грануляції шроту.
Очищення і фільтрація олії

У пресовомій олії є зважені частинки, видалення яких (первинна очистка) відбувається в фузоуловлювачі і далі, на вертикальних фільтрах. Після первинного очищення олія зважується, підсушується і надходить на зберігання в баки цеху готової продукції.
Екстракційна олія проходить процес очищення і подальшої сушки в відділенні гідратації і далі надходить для зберігання в баки цеху готової продукції.
При очищенні олії шляхом гідратації виробляється додатковий товар - фосфатидний концентрат (лецитин), який передається в цех готової продукції в спеціальну ємність.
Гранулювання шроту

Не гранульований тостований шрот гранулюється у відділенні грануляції шроту, охолоджується і закладається на зберігання в Елеватор - склад шроту - 4 конусних силоси. Питома вага гранульованого шроту становить 0,6 тн на 1 м³, на відміну від негранульованого - 0,4 тн на 1 м³. Це здешевлює перевезення і зберігання шроту споживачами.
Також, грануляція шроту дозволяє отримати вологість і температуру продукту нормативної величини, що покращує його зберігання.
Гранулювання і зберігання лушпиння - паливної пелети

Надлишок лушпиння передається у відділення грануляції, гранулюється в паливну пеллету, подається на зберігання в склад гранульованого лушпиння і далі реалізується насипом або у біг-бегах.
4-Й ЕТАП
Зберігання готової продукції
до 5 700 тонн
Обсяг зберігання рослинної олії
до 5 000 тонн
Обсяг зберігання гранульованого шроту
до 1 500 тонн
Обсяг зберігання гранульованого лушпиння
до 40 тонн
Обсяг зберігання фосфатидного концентрату
до 5 700 тонн
Обсяг зберігання рослинної олії
до 5 000 тонн
Обсяг зберігання гранульованого шроту
до 1 500 тонн
Обсяг зберігання гранульованого лушпиння
до 40 тонн
Обсяг зберігання фосфатидного концентрату
5-Й ЕТАП
Відвантаження готової продукції
Відвантаження всієї готової продукції (олія, шрот, гранульоване лушпиння) здійснюється залізничним транспортом в ж / д цистернах, зерновозах або контейнерах, а також автотранспортом. Фосфатидний концентрат відвантажується автотранспортом.
На території заводу є 4 залізничні тупикові колії на 55 одиниць рухомого складу з можливістю переміщення вагонів з однієї колії на іншу.
Критий цех автоматизованою навантаження одночасно на 10 ж / д цистерн під олію і на 10 ж / д зерновозів під шрот.

Потужність навантаження в ж / д вагони - до 1200 тн на добу олії і 1200 тн шроту.
Загальна протяжність заводських ж / д шляхів 1 км. Також є 2-є залізничних ваг.
Лабораторія


Атестована лабораторія підприємства оснащена найсучаснішим обладнанням і методами вимірювання, що дозволяє здійснювати постійний контроль сировини та готової продукції на всіх етапах технологічного процесу виробництва, гарантуючи високу якість олії, шроту, фосфатидного концентрату і гранульованого лушпиння.
Енергетичне господарство
Котельня. Два котла - Е-10,0-2,4Р і ДКВР 6,5 / 13. Паливо - лушпиння.
Загальна продуктивність пара - 16 т / год.

Електроучасток. Електропостачання заводу забезпечується кабельною лінією 35 кВ, а також, є 2 резервні лінії 10 кВ. Підстанція з високовольтним трансформатором 35 / 10кВ потужністю 4 МВт і комплектних розподільних пристроєм 10 кВ, що складається з шести осередків КРУЗ, обладнаними вакуумними вимикачами, мікропроцесорного релейного захистом і автоматикою. Три високовольтні підстанції з трансформаторами - 10 / 0,4 кВ. Максимально дозволена споживана електрична потужність 3000 кВт / год. Клас напруги - перший. Категорія надійності - III. На підприємстві працює автоматична система комерційного обліку електроенергії.
На випадок аварійного відключення електроенергії, в схемі електропостачання є дизельний генератор, потужністю 330 кВт, обладнаний АВР (автоматичним включенням резерву).

Водопостачання. 2 артезіанські свердловини, водопровідна мережа загальною протяжністю 1,5 км.

Пожежний водопровід - близько 1 км, 2 пожежних резервуара на 650 м. Куб., Автоматична подача води.

Каналізаційна і зливова мережа загальною протяжністю більше 1 км.